Poloparazitické rostliny pomáhají při údržbě trávníků Univerzitního kampusu v Bohunicích
V areálu Univerzitního kampusu v Bohunicích právě žluto-vínově kvetou trávníky. Děje se tak díky dvěma poloparazitickým rostlinám, kokrheli luštinci a černýši rolnímu, které nejen že krásně kvetou, ale hlavně omezují růst jinak dominantních trav a jiných rostlin. Právě poloparazitickým rostlinám a jejich uplatnění nejen v ochraně přírody se dlouhodobě věnuje výzkum vědců z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
19. 6. 2023
Kateřina Knotková
Leoš Verner
„V místech, kde rostou kokrhele, dominují mimo nich právě další kvetoucí rostliny a nikoli trávy, jak je tomu všude v okolí. Obohacují tedy místní trávníky a zároveň je zde díky nim prostor i pro další druhy. Současně omezují celkovou produktivitu trávníku, díky tomu porost nenaroste do takové výšky a není třeba jej tak často séci. V konečném důsledku tedy poloparazité také snižují náklady na údržbu ploch,“ popisuje blahodárný vliv kokrhele a černýše na okolí botanička Kateřina Knotková z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
V trávnících okolo budov univerzity již několik let rostou a postupně se dále rozšiřují. Původně zde byly vysety kokrhele k potlačení trávy třtiny křovištní, pak byl přiset i černýš, který se však napojuje na jiné spektrum hostitelů. Dnes je z plochy původně zarostlé travinami porost hrající všemi barvami. Aktuálně zde dominují právě poloparazité, ale také zvonky a různé druhy bobovitých rostlin, jako třeba štírovník růžkatý.
Černýš rolní (Melampyrum arvense)
Kokrhel luštinec (Rhinanthus alectorolophus)
Poloparazitické rostliny tu ale nejsou jen pro potěchu oka, mají zde i svůj odborný význam. Aktuálně probíhající výzkum týmu Jakuba Těšitele, který byl podpořen i Grantovou agenturou České republiky, řeší, zda jsou tyto druhy schopné biologicky omezit růst invazních a expanzivních druhů rostlin. A tím pomoci k obnově původní biodiverzity, která na místě byla před invazí. Zjednodušeně řečeno projekt řeší, jak mohou být poloparazitické rostliny prospěšné v boji proti těmto úporným rostlinám a tím být i nápomocny v ochraně krajiny. Dosavadní výsledky naznačují velký potenciál v této oblasti. Další aktuálně probíhající výzkumy se zabývají interakcemi poloparazitů s bobovitými rostlinami.
Kokrhel a černýš rostou v trávnících okolo budov Univerzitního kampusu Bohunice již několik let a postupně se dále rozšiřují. Výzkumem těchto poloparazitických rostlin, které jsou schopné biologicky omezit růst invazních a expanzivních druhů rostlin, se zabývá tým Jakuba Těšitele z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
V rámci projektů pracoviště ENVIROP na Přírodovědecké fakultě MU se pak hledá možné praktické uplatnění v ochranářském managementu degradovaných lokalit nebo se navazuje spolupráce se zemědělci a dalšími subjekty. Připravují se také semináře pro odbornou veřejnost o možnostech a limitech používání poloparazitů právě v městských trávnících.
Kokrhel luštinec (Rhinanthus alectorolophus) a černýš rolní (Melampyrum arvense) vypadají na první pohled jako jakákoli jiná rostlina. Rostou ze země, jsou zelené, barevně kvetou. Ovšem pod zemí jsou připojeny haustorii na kořeny okolních rostlin a odčerpávají z nich vodu a živiny. Tím omezují růst a rozmnožování svých hostitelů. Přestože by se mohlo zdát, že to jsou škůdci, kteří ničí rostlinná společenstva, v přírodě to funguje trochu jinak.
Kokrhel luštinec parazitující na třtině křovištní. Vpravo původní porost třtiny křovištní, vlevo stejný porost s kokrhelem.
Původně jednotvárný třtinový porost se po několika letech díky kokrhelu sám změnil v pestrobarevný porost se zvonky, jetelem, pryskyřníky, jestřábníky a dalšími rostlinami.
„I když v podstatě svým hostitelům ubližují, celkovému společenstvu a biodiverzitě prospívají. Jsou totiž schopni potlačovat dominantní druhy a tím uvolnit prostor i pro méně zdatné rostliny, které by jinak neměly v hustém zapojeném porostu šanci. Jsou tedy něco jako ekosystémoví inženýři, kteří pomáhají ve společenstvu udržet rovnováhu. Navíc oba druhy jsou velmi atraktivní pro hmyz včetně včel a čmeláků, poskytují jim potravu i úkryt,“ vysvětluje přínosy obou rostlin mladá výzkumnice.
Obě rostliny jsou jednoleté a rostou od suchých (černýš) po středně vlhká (kokrhel) otevřená stanoviště, jako jsou louky nebo stepi. Jsou to u nás původní druhy, které byly v minulosti považovány za významné plevele polí, ale díky dokonalejším technologiím čištění obilí již pro úrodu nepředstavují hrozbu, spíše naopak. Díky intenzifikaci a větší homogenizaci krajiny však tyto druhy významně ustoupily a nejčastěji je potkáme v chráněných územích.
Trávníky hrající všemi barvami. Černýš s bobovitými rostlinami jsou velmi atraktivním zdrojem potravy pro různé druhy hmyzu.
Více článků
-
10. 4.
Neviditelná krize biodiverzity: Celosvětová studie odhaluje „temnou diverzitu“ rostlin
Brno a Průhonice, 10. 4. 2025 – Podle nové studie týmu více než 200 botaniků z celého světa, publikované v prestižním časopise Nature, je vegetace přírodních oblastí často ochuzena o mnohé rostlinné druhy, které by se v ní mohly vyskytovat. Tento jev je patrný zejména v oblastech silně ovlivněných lidskou činností. Na rozsáhlém výzkumu se podíleli i čeští vědci, kteří pomohli vytvořit metodickou koncepci výzkumu a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
-
10. 4.
Nominace na Cenu děkana PřF MU pro vynikající pedagožky a pedagogy jsou otevřené do konce dubna!
Máte ve svém týmu vyučujícího či vyučující, kterých si nesmírně vážíte? Nebo vás někdo inspiruje svým výjimečným přístupem k výuce? Nechte je ocenit a nominujte je na Cenu děkana PřF MU pro vynikající pedagožky a pedagogy!
-
9. 4.
Slavnostní promoce absolventů 2025
Ve středu 19. března proběhly další promoce našich úspěšných absolventek a absolventů. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme mnoho profesních i osobních úspěchů!
-
7. 4.
Tým „Mendel“ je z Antarktidy zpět: Trpělivost je nejlepším přítelem polárníka, potvrzují zkušenosti z expedice
Led, sníh, nekonečné obzory a stejně nekonečné čekání… a velké množství vědeckých vzorků a datových souborů. Vědecké cíle? Splněny! Trpělivost? Otestována na hranici možností. Na konci března se z Antarktidy postupně a dobrodružně vracela hlavní část expedice 2025, tým „Mendel“. Jakvše nakonec proběhlo? Přinášíme vám žhavé novinky z ledového světadílu.
Přehled všech článků